Drukuj
Kategoria: Erasmus+

W ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Politechnika Lubelska uczestniczy w projekcie Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej PO WER. Edycja 2, który wspiera mobilność ponadnarodową studentów.

Osoby realizujące praktyki absolwenckie nie są uprawnione do otrzymywania dodatku socjalnego i dodatkowych środków z tytułu niepełnosprawności pochodzacych z funduszy PO WER.


 Student/uczestnik studiów doktoranckich może otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe dla osób pochodzących ze środowisk defaworyzowanych (czyli znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej) tzw. dodatek socjalny, pochodzące z funduszy PO WER.

Warunkiem otrzymania dodatku socjalnego jest posiadanie udokumentowanego prawo do otrzymywania stypendium socjalnego w Politechnice Lubelskiej w terminie wskazanym przez Uczelnię i dostarczenie kopii decyzji w zakresie przyznania świadczeń pomocy materialnej (stypendium socjalne) do koordynatora wydziałowego w terminie rekrutacji.

Otrzymywanie dodatku socjalnego jest gwarantowane przez cały okres finansowania ustalony w umowie na wyjazd stypendialny pomiędzy Politechniką Lubelską a studentem.

Zarówno „wsparcie indywidulane” jak i „dodatek socjalny” dla studentów wyjeżdżających na praktyki, otrzymujących stypendium socjalne, będą przyznawane z budżetu PO WER. W programie Erasmus+ ww. wyjazdy będą traktowane jako wyjazdy z dofinansowaniem zerowym.

Zasady przyznania dofinansowania z tytułu trudnej sytuacji materialnej oraz stawki stypendium w programie PO WER znajdują się w Uczelnianych zasadach finansowania wyjazdów stypendialnych – wyjazdy na praktyki – w ramach programu Erasmus+ obowiązujących w roku akademickim 2017/2018.


Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowe środki z programu PO WER składając wniosek do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowej Agencji programu Erasmus+ na zasadach ogłoszonych w Uczelni. Przyznane dodatkowe środki będą rozliczane jako koszty rzeczywiste (wymagające udokumentowania w postaci dowodów finansowych).

Studenci niepełnosprawni mogą otrzymać dodatkowe środki na pokrycie kosztów dot. ich niepełnosprawności, bez których ich mobilność nie byłaby możliwa, np.:

W przypadku wyjazdów osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności zarówno „wsparcie indywidulane” jak i dodatkowe środki na dofinansowanie kosztów rzeczywistych związanych z niepełnosprawnością będą pochodziły z budżetu PO WER. Stawki stypendium dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością otrzymujących dofinansowanie z funduszy PO WER określają Uczelniane zasady finansowania wyjazdów stypendialnych – wyjazdy na praktyki – w ramach programu Erasmus+ obowiązujące w roku akademickim 2017/2018

W programie Erasmus+ ww. wyjazdy będą miały status wyjazdów z dofinansowaniem zerowym.  

Warunki dofinansowania wyjazdów osób niepełnosprawnych w roku akademickim 2017/2018

Wniosek o dofinansowanie uczestnika mobilności ze specjalnymi potrzebami 2017/2018