Logo TRAFSAF

Poprawią bezpieczeństwo ruchu drogowego na Bałkanach

Naukowcy z krajów Unii Europejskiej przez 3 lata będą pomagać szkołom wyższym na Bałkanach. Współpraca dotyczy szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a więc zmniejszenia liczby wypadków, obniżenia liczby rannych i zabitych na drogach, walki z nadmierną prędkością oraz bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów i motocyklistów. Wszystko dzięki opracowaniu odpowiedniego programu kształcenia na studiach na kierunku transport.

W projekcie edukacyjnym programu Erasmus+ uczestniczy 16 uczelni i ośrodków edukacyjnych w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Kosowie, Hiszpanii, Węgrzech, Słowenii i Polsce. Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią z Polski, która jest partnerem projektu.

– To dla nas duże wyróżnienie. Doceniono nasze osiągnięcia w kształceniu specjalistów w dziedzinie nowoczesnego transportu lądowego – mówi prof. Paweł Droździel, koordynator projektu na uczelni, kierownik Zakładu Transportu na Politechnice Lubelskiej.

– Nasi naukowcy będą pełnić rolę ekspertów w zakresie inżynierii środków transportowych, inżynierii ruchu oraz analizy systemów transportowych. Naszym zadaniem będzie organizacja szkoły letniej dla specjalistów w zakresie transportu w uczelniach, szkolenie kadry nauczycielskiej oraz tworzenie raportów dotyczących przykładów dobrych praktyk bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednak najważniejszym celem projektu będzie dostosowanie programu studiów na kierunku transport w uczelniach partnerskich spoza Unii Europejskiej do europejskich standardów kształcenia opartych o punkty ECTS – podkreśla P. Droździel.

Budżet projektu wynosi 863 000 EUR, a finansowanie przeznaczone dla Politechniki Lubelskiej to 25 700 EUR.

Czytaj więcej: TRAFSAF

Informujemy, że nabór na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ na semestr zimowy trwa od 1 do 31 marca, a na semestr letni od 1 do 31 października. Zainteresowane osoby prosimy o zapoznanie się z zasadami rekrutacji, zasadami finansowymi oraz listą umów.

Student/ uczestnik studiów doktoranckich zgłasza zamiar wyjazdu do koordynatora wydziałowego pisemnie na formularzu zgłoszeniowym. Należy pamiętać, że oprócz zgłoszenia w Politechnice Lubelskiej, student wysyła swoją aplikację także do uczelni partnerskiej. Daty przyjmowania zgłoszeń każda uczelnia ustala indywidualnie!

Pytania? napisz do Doroty Tylus (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Zapraszamy również do zapoznania się ze stroną programu www.erasmusplus.org.pl oraz przewodnikiem po programie w języku angielskim i ulotką w języku polskim, a także przewodnikiem na temat wyjazdów na studia i praktyki opracowanym przez Stowarzyszenie ESN.

Czytaj więcej: Studenci


20 grudnia 2017 r. została podpisana umowa międzyrządowa między Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem (tzw. Państwami-Darczyńcami), która rozpoczyna proces przygotowania założeń poszczególnych programów w niej uwzględnionych.

Obszary programowe określone w umowie międzyrządowej dla programu „Edukacja” to: edukacja, stypendia, praktyki i przedsiębiorczość młodzieży.

Więcej informacji na temat programu Edukacja pojawi się wkrótce.

Czytaj więcej: Edukacja

Vulcanus in Japan to program praktyk, który został uruchomiony w 1997 roku przez EU-Japan Centre for Industrial Cooperation.

Głównym celem programu jest pszerzenie współpracy między przedsiębiorstwami z UE i Japonii.  

Czytaj więcej: Vulcanus